Česta pitanja mladih se odnose na nepouzdane metode zaštite od trudnoće, osobito na prekinuti snošaj (lat.coitus interruptus), kada muškarac nakon vaginalnog odnosa bez korištenja kondoma  izvuče svoje spolovilo iz rodnice neposredno prije ejakulacije. Izbacivanjem sjemena izvan rodnice  sprječava  se njihovo dospjeće u rodnicu.

Ova metoda kontracepcije je nepozdana jer mala količina spermija može isteći prije ejakulacije (preejakulat), a  samo jedan spermij je dovoljan da dođe do trudnoće. Osim toga, ako u kratko vrijeme dođe do ponovljenog spolnog odnosa, a muškarac nije mokrio i oprao spolovilo, također može zaostati spermij koji može  dovesti do trudnoće. Stopa neuspjeha ove metode  iznosi  18%, što znači da 18 od 100 žena koje primjenjuju ovu metodu kontracepcije zatrudni  tijekom prve godine primjene. Isto tako ova metoda ne štiti od spolno prenosivih infekcija, a potrebna je i velika samokontrola oba partnera što je često teško izvedivo.

 

AUTORICA: Prim.mr.sc. Nives Šikanić Dugić, dr.med. spec.ginekolog

Postavi pitanje našim stručnjacima

Treba li odvjetnik za poslovnu sposobnost?

Ines Bojić
17. 12. 2013.
AUTORICA:
Ines Bojić
mag.iur.

Trudna sam i čula sam da trebam poslati zahtjev za poslovnu sposobnost na sud? Jel ja za to moram imati odvjetnika, i ako da koliko to košta? Jel mogu sama napisati zahtjev ili ga pišu moji roditelji (ja imam 16,5 godina). Ne znam otkuda krenuti a rekli su mi da bi trebala sve riješiti što prije. Koliki su općenito troškovi svega toga? Moj dečko ima 22 godine i super je prihvatio trudnoću, mi smo u vezi skoro godinu dana, odlično se slažemo i rekao je da će se brinuti za mene i dijete. Netko mi je rekao da bi on mogao imati problema na socijalnom jer je ipak stariji od mene a ja sam maloljetna. Jel to točno? Jel baš moramo ići u centar socijalne skrbi?
 
Poštovana, u vezi s gore postavljenim pitanjima, u nastavku dajem odgovor kako slijedi: Sukladno čl. 120. Obiteljskog zakona, poslovna sposobnost stječe se punoljetnošću ili sklapanjem braka prije punoljetnosti te je može steći i maloljetnik stariji od šesnaest godina koji je postao roditelj. Prema st. 4. i 5. navedenog čl. 120. Obiteljskog zakona: "Sud će u izvanparničnom postupku na prijedlog maloljetnika iz stavka 3. ovoga članka odlučiti o stjecanju poslovne sposobnosti uzimajući u obzir njegovu duševnu zrelost. U postupku iz stavka 4. ovoga članka sud će saslušati roditelje maloljetnika koji je postao roditelj i pribaviti mišljenje centra za socijalnu skrb."

Pročitaj više

© Mama je mama 2018