Dubravko Lepušić
03. 12. 2014.
AUTOR:
Doc.dr.sc.
Dubravko Lepušić
dr.med. spec.ginekolog
Poštovani,
30.9. sam imala menstruaciju. Od 19. 10. do 29.10. sam imala nezaštićene odnose pri kojima je zaručnik ejakulirao u mene. 24.10. sam  dobila narednu menstruaciju koja je trajala 4 dana. 30.10. sam napravila test na trudnoću i bio je negativan, ali misleći da je rano da pokaže točan rezultat popila sam tabletu za dan poslije PiDaNe 1.5 mg odmah poslije testa. 3.11. mi se pojavilo blago krvarenje koje se postupno smanjivalo i trajalo je tri dana ukupno. Narednu menstruaciju sam očekivala 18.11. ali je još nema pa me zanima je li moguće da sam ipak u drugom stanju, je li moguće da sam ostala trudna prije menstruacije ili u toku nje, a da tableta za dan poslije nije mogla više utjecati na to? Nemam simptoma koje obično imam pred menstruaciju, jedino što sam primijetila čitav ovaj mjesec bjelkasti iscjedak, povremenu bol u leđima i mišićima ruku, pojačan apetit, povremenu bol više kao grč u predjelu materice i jajnika. Da li mi menstruacija kasni zbog tablete za dan poslije i kada bi bilo idealno vrijeme da ponovim test? Hvala.
 
Nije mi baš sasvim jasno zašto si uzela tabletu za dan poslije, a imala si praktički uredan menses (možda malo kraći) 24.10. uzimanjem te tablete definitivno si poremetila ciklus i zato ti sada kasni menses. Da budeš sto posto sigurna, preporučam ti da odeš na UZV pregled. Taj će pregled raščlaniti i mogućnost postoji li eventualno cista jajnika koja isto može kočiti menses.

Postavi pitanje našim stručnjacima

Treba li odvjetnik za poslovnu sposobnost?

Ines Bojić
17. 12. 2013.
AUTORICA:
Ines Bojić
mag.iur.

Trudna sam i čula sam da trebam poslati zahtjev za poslovnu sposobnost na sud? Jel ja za to moram imati odvjetnika, i ako da koliko to košta? Jel mogu sama napisati zahtjev ili ga pišu moji roditelji (ja imam 16,5 godina). Ne znam otkuda krenuti a rekli su mi da bi trebala sve riješiti što prije. Koliki su općenito troškovi svega toga? Moj dečko ima 22 godine i super je prihvatio trudnoću, mi smo u vezi skoro godinu dana, odlično se slažemo i rekao je da će se brinuti za mene i dijete. Netko mi je rekao da bi on mogao imati problema na socijalnom jer je ipak stariji od mene a ja sam maloljetna. Jel to točno? Jel baš moramo ići u centar socijalne skrbi?
 
Poštovana, u vezi s gore postavljenim pitanjima, u nastavku dajem odgovor kako slijedi: Sukladno čl. 120. Obiteljskog zakona, poslovna sposobnost stječe se punoljetnošću ili sklapanjem braka prije punoljetnosti te je može steći i maloljetnik stariji od šesnaest godina koji je postao roditelj. Prema st. 4. i 5. navedenog čl. 120. Obiteljskog zakona: "Sud će u izvanparničnom postupku na prijedlog maloljetnika iz stavka 3. ovoga članka odlučiti o stjecanju poslovne sposobnosti uzimajući u obzir njegovu duševnu zrelost. U postupku iz stavka 4. ovoga članka sud će saslušati roditelje maloljetnika koji je postao roditelj i pribaviti mišljenje centra za socijalnu skrb."

Pročitaj više

© Mama je mama 2018