Nives Šikanić Dugić
13. 01. 2014.
AUTORICA:
Prim.mr.sc.
Nives Šikanić Dugić
dr.med. spec.ginekolog

Zadnji put sam dobila 22.12., a imala sam odnos sa dečkom 08.01. On je koristio zaštitu, a ja ne pijem nikakve pilule. Kada je završio nastavili smo jos jedno 20ak sekundi i ja sam imala osećaj kao da je iscurelo iz kondoma. Poverili smo kondom nije pukao i u kondomu je bila sperma. Da li je moguće da je iscurelo nazad i da li tako može da dođe do neželjene trudnoće? Da li trebam da popijem pilulu za dan posle, večeras će biti 48h od odnosa, a ona može da se popije u roku od 72h, pa vas molim za što hitniji odgovor. Hvala unapred

Nisi napisala kakav ti  je menstruacijski ciklus. Po podacima zadnje menstruacije, odnos je bio 18. dan ciklusa. S obzirom da je vjerojatno ipak došlo do nekakvog istjecanja sperme i da ništa ne riskiraš uzimi postkoitalnu kontracepciju (pilula dan  poslije) i nemoj imati spolni odnos do slijedeće menstruacije.

Menstrualni ciklus mi je redovan, možda nekad dan prije ili dan poslije dobijem i traje 30 dana. Da li mogu da se uzmu bez recepta i kakve su posledice pilula za dan posleij?

U Hrvatskoj je potreban recept od doktora da bi kupila pilule u ljekarni. Ako nisi iz Hrvatske, ne znam kako je drugdje. Uzmi hitnu kontracepciju svakako jer ti je trebala biti ovulacija 16. dan ciklusa pa si sada u plodnim danima. Pitaj u najbližoj ljekarni da li treba recept. Kod nas postoji pakiranje hitne kontracepcije (dvije vrste) i za to treba recept. Nema posljedica od uzimanja tablete jer one samo spriječavaju da ne dođe do trudnoće.

 

Postavi pitanje našim stručnjacima

Dati dijete na posvojenje?


17. 02. 2014.
AUTORICA:
Vesna Šugar
mag.act.soc.

Otkrila sam da sam trudna i to 13 tjedana kad više ne mogu prekidati trudnoću. Dečku koji je otac djeteta ni ne mogu reći da sam trudna jer više niti nismo skupa, a i razišli smo se u ružnim odnosima. Nikome još nisam rekla, znam da će doma biti užasna situacija. Prije nego uopće nešto kažem htjela bih znati što se sve može učiniti. Premlada sam za dijete i razmišljam da bi bolje bilo dati dijete na posvojenje čim se rodi. Otkud krenuti i kome se obratiti? Do kad se trebam odlučiti? Molim pomozite.

Postupak posvojenja djeteta provodi Centar za socijalnu skrb prema mjestu prebivališta. Odluku o posvojenju ne trebaš donijeti odmah, obzirom da si maloljetna. Prema čl. 125 Obiteljskog Zakona st.3 Ne može se posvojiti dijete maloljetnih roditelja. st.4 Iznimno može se posvojiti dijete maloljetnih roditelja, nakon godinu dana od rođenja djeteta, ako nema izgleda da će se ono podizati u obitelji roditelja ili bake ili djeda odnosno drugih bližih srodnika. U vezi toga svakako trebaš otići kod socijalnog radnika u Centar za socijalnu skrb, a prije toga možeš doći i u naše Savjetovalište, kako bismo razmotrile druge mogućnosti rješavanja tvoje situacije.

 

 

© Mama je mama 2018