Dubravko Lepušić
04. 02. 2016.
AUTOR:
Doc.dr.sc.
Dubravko Lepušić
dr.med. spec.ginekolog

Poštovani, imam 18 godina i ginekologica mi je prepisala Lindynette kao kontracepciju. Inače imam neredovite, oskudne mjesečnice koje traju 4-5 dana. Doktorica mi je objasnila kako trebam piti tablete, prvim danom početka mjesečnice. Mjesec prije nego sam počela piti tablete dobila sam mjesečnicu 28.og, a u mjesecu kada sam krenula piti tablete mjesečnicu sam dobila 12.og, što mi nije nikako bilo čudno zbog neredovitih mjesečnica. Barem sam tako mislila jer mi se pojavilo nešto kao mjesečnica, vjerojatno spotting. Mislila sam da je to mjesečnica pa sam počela piti tablete, ali je taj spotting prošao sljedeći dan. Nastavila sam piti tablete 21 dan prema uputstvima da napravim pauzu od 7 dana, sad je već treći dan pauze i još uvijek nisam dobila mjesečnicu. Trebam li se brinuti oko toga i jesam li zaštićena od trudnoće? Hoću li nastaviti piti tablete i dalje kako trebam pošto očito ono nije bila mjesečnica?

 

Nastavi piti tablete po planu, a bilo bi dobro učiniti kontrolni UZV pregled čisto da se vidi stanje jajnika radi uzimanja kontraceptiva. Zna se desiti da radi uzimanja tih tableta dodje do manjeg zastoja mensesa.

 

Postavi pitanje našim stručnjacima

Treba li odvjetnik za poslovnu sposobnost?

Ines Bojić
17. 12. 2013.
AUTORICA:
Ines Bojić
mag.iur.

Trudna sam i čula sam da trebam poslati zahtjev za poslovnu sposobnost na sud? Jel ja za to moram imati odvjetnika, i ako da koliko to košta? Jel mogu sama napisati zahtjev ili ga pišu moji roditelji (ja imam 16,5 godina). Ne znam otkuda krenuti a rekli su mi da bi trebala sve riješiti što prije. Koliki su općenito troškovi svega toga? Moj dečko ima 22 godine i super je prihvatio trudnoću, mi smo u vezi skoro godinu dana, odlično se slažemo i rekao je da će se brinuti za mene i dijete. Netko mi je rekao da bi on mogao imati problema na socijalnom jer je ipak stariji od mene a ja sam maloljetna. Jel to točno? Jel baš moramo ići u centar socijalne skrbi?
 
Poštovana, u vezi s gore postavljenim pitanjima, u nastavku dajem odgovor kako slijedi: Sukladno čl. 120. Obiteljskog zakona, poslovna sposobnost stječe se punoljetnošću ili sklapanjem braka prije punoljetnosti te je može steći i maloljetnik stariji od šesnaest godina koji je postao roditelj. Prema st. 4. i 5. navedenog čl. 120. Obiteljskog zakona: "Sud će u izvanparničnom postupku na prijedlog maloljetnika iz stavka 3. ovoga članka odlučiti o stjecanju poslovne sposobnosti uzimajući u obzir njegovu duševnu zrelost. U postupku iz stavka 4. ovoga članka sud će saslušati roditelje maloljetnika koji je postao roditelj i pribaviti mišljenje centra za socijalnu skrb."

Pročitaj više

© Mama je mama 2019