Dubravko Lepušić
20. 02. 2016.
AUTOR:
Doc.dr.sc.
Dubravko Lepušić
dr.med. spec.ginekolog
Poštovani, dobila sam kontracepcijske pilule prije 2 tjedna, i nisam ih počela piti prvi dan mjesečnice već kad je završila. Zanima me mogu li dobiti mjesečnicu dok još nisam popila tablete, po onom uobičajenom ciklusu koji sam imala prije nego što sam krenula piti tablete?
 
Trebalo je početi uzimati od prvog dana no ni sada nije neka velika greška, tako da ćeš dobiti menses kada popiješ zadnju tabletu (ili koji dan iza toga).

 

Postavi pitanje našim stručnjacima

Dati dijete na posvojenje?


17. 02. 2014.
AUTORICA:
Vesna Šugar
mag.act.soc.

Otkrila sam da sam trudna i to 13 tjedana kad više ne mogu prekidati trudnoću. Dečku koji je otac djeteta ni ne mogu reći da sam trudna jer više niti nismo skupa, a i razišli smo se u ružnim odnosima. Nikome još nisam rekla, znam da će doma biti užasna situacija. Prije nego uopće nešto kažem htjela bih znati što se sve može učiniti. Premlada sam za dijete i razmišljam da bi bolje bilo dati dijete na posvojenje čim se rodi. Otkud krenuti i kome se obratiti? Do kad se trebam odlučiti? Molim pomozite.

Postupak posvojenja djeteta provodi Centar za socijalnu skrb prema mjestu prebivališta. Odluku o posvojenju ne trebaš donijeti odmah, obzirom da si maloljetna. Prema čl. 125 Obiteljskog Zakona st.3 Ne može se posvojiti dijete maloljetnih roditelja. st.4 Iznimno može se posvojiti dijete maloljetnih roditelja, nakon godinu dana od rođenja djeteta, ako nema izgleda da će se ono podizati u obitelji roditelja ili bake ili djeda odnosno drugih bližih srodnika. U vezi toga svakako trebaš otići kod socijalnog radnika u Centar za socijalnu skrb, a prije toga možeš doći i u naše Savjetovalište, kako bismo razmotrile druge mogućnosti rješavanja tvoje situacije.

 

 

© Mama je mama 2019