Nives Šikanić Dugić
05. 07. 2016.
AUTORICA:
Prim.mr.sc.
Nives Šikanić Dugić
dr.med. spec.ginekolog
Poštovana,
imam 20 godina, krajem 2. mjeseca sam imala operaciju suburetralne ciste i usput su mi otkrili da mi je cijeli lijevi jajnik oklopljen cistama. Koristim kontracepcijske pilule Lyndinette već preko godinu i po i svaki puta bih točno u dan dobila menstruaciju. Međutim, na nagovor mame, napravila sam pauzu od mjesec dana i zatim ih nastavila piti normalno. No, menstruacija je trebala doći prije 8 dana, ali nije. Spolne odnose s dečkom imam od 2010. i nikad ne koristimo zaštitu, nego metodu prekinutog snošaja i do sad nije bilo razloga za brigu. Zanima me trebam li se brinuti da sam trudna ili je normalno da menstruacija nakon pauze od tableta toliko kasni? Unaprijed hvala
 
Nakon prestanaka uzimanja hormonskih kontracepcijskih pilula može se dogoditi  kašnjenje prve spontane menstruacije. Dok ih koristiš jajnici miruju, nema ovulacije i to je zaštita od trudnoće. Nakon prestanka korištenja pilula oni počinju ponovo „raditi“ i lučiti hormone. Nekada je potrebno malo više vremena da „prorade“ i da nastupi  ovulacija i menstruacija. Koristi svakako zaštitu kod spolnih odnosa  dok ne dođe spontana menstruacija i dok ponovo ne počneš uzimati Lyndinette. Inače, današnja kontracepcija se može piti više godina bez pauze.

 

Postavi pitanje našim stručnjacima

Dati dijete na posvojenje?


17. 02. 2014.
AUTORICA:
Vesna Šugar
mag.act.soc.

Otkrila sam da sam trudna i to 13 tjedana kad više ne mogu prekidati trudnoću. Dečku koji je otac djeteta ni ne mogu reći da sam trudna jer više niti nismo skupa, a i razišli smo se u ružnim odnosima. Nikome još nisam rekla, znam da će doma biti užasna situacija. Prije nego uopće nešto kažem htjela bih znati što se sve može učiniti. Premlada sam za dijete i razmišljam da bi bolje bilo dati dijete na posvojenje čim se rodi. Otkud krenuti i kome se obratiti? Do kad se trebam odlučiti? Molim pomozite.

Postupak posvojenja djeteta provodi Centar za socijalnu skrb prema mjestu prebivališta. Odluku o posvojenju ne trebaš donijeti odmah, obzirom da si maloljetna. Prema čl. 125 Obiteljskog Zakona st.3 Ne može se posvojiti dijete maloljetnih roditelja. st.4 Iznimno može se posvojiti dijete maloljetnih roditelja, nakon godinu dana od rođenja djeteta, ako nema izgleda da će se ono podizati u obitelji roditelja ili bake ili djeda odnosno drugih bližih srodnika. U vezi toga svakako trebaš otići kod socijalnog radnika u Centar za socijalnu skrb, a prije toga možeš doći i u naše Savjetovalište, kako bismo razmotrile druge mogućnosti rješavanja tvoje situacije.

 

 

© Mama je mama 2018