Nives Šikanić Dugić
18. 11. 2014.
AUTORICA:
Prim.mr.sc.
Nives Šikanić Dugić
dr.med. spec.ginekolog
Imala sam nezaštićeni odnos s momkom na dan predviđene ovulacije, nakon ginekološkog pregleda i uzv doktorica mi je rekla da mi je endometrij debeo i da napravim test ukoliko mi se menstruacija ne pojavi u narednih 10 dana. Nije se pojavila, a test je nakon 14 dana od pregleda bio negativan (24 dana nakon odnosa), koristila sam test visoke osjetljivosti. Sada mi menstruacija kasni već 3 tjedna. Zašto ako mi je liječnica rekla da se treba pojaviti u roku od 10 dana?
 
Tvoja doktorica je prema UZV nalazu zadebljanog endometrija predvidjela u kojoj fazi ciklusa se nalaziš i pretpostavila da ćeš dobiti menstruaciju za 10 dana. Kako menstruacija nije došla, a test na trudnoću je negativan, svakako se ponovo javi ginekologu, da se kontrolnim ultrazvukom usporedi nalaz s prethodnim i donese odluka , po isključenju trudnoće, za ev. izazivanje menstruacije.
 
 
 

 

Postavi pitanje našim stručnjacima

Treba li odvjetnik za poslovnu sposobnost?

Ines Bojić
17. 12. 2013.
AUTORICA:
Ines Bojić
mag.iur.

Trudna sam i čula sam da trebam poslati zahtjev za poslovnu sposobnost na sud? Jel ja za to moram imati odvjetnika, i ako da koliko to košta? Jel mogu sama napisati zahtjev ili ga pišu moji roditelji (ja imam 16,5 godina). Ne znam otkuda krenuti a rekli su mi da bi trebala sve riješiti što prije. Koliki su općenito troškovi svega toga? Moj dečko ima 22 godine i super je prihvatio trudnoću, mi smo u vezi skoro godinu dana, odlično se slažemo i rekao je da će se brinuti za mene i dijete. Netko mi je rekao da bi on mogao imati problema na socijalnom jer je ipak stariji od mene a ja sam maloljetna. Jel to točno? Jel baš moramo ići u centar socijalne skrbi?
 
Poštovana, u vezi s gore postavljenim pitanjima, u nastavku dajem odgovor kako slijedi: Sukladno čl. 120. Obiteljskog zakona, poslovna sposobnost stječe se punoljetnošću ili sklapanjem braka prije punoljetnosti te je može steći i maloljetnik stariji od šesnaest godina koji je postao roditelj. Prema st. 4. i 5. navedenog čl. 120. Obiteljskog zakona: "Sud će u izvanparničnom postupku na prijedlog maloljetnika iz stavka 3. ovoga članka odlučiti o stjecanju poslovne sposobnosti uzimajući u obzir njegovu duševnu zrelost. U postupku iz stavka 4. ovoga članka sud će saslušati roditelje maloljetnika koji je postao roditelj i pribaviti mišljenje centra za socijalnu skrb."

Pročitaj više

© Mama je mama 2019