Dubravko Lepušić
14. 12. 2016.
AUTOR:
Doc.dr.sc.
Dubravko Lepušić
dr.med. spec.ginekolog
Poštovani, pijem kontracepcijske pilule (Logest) preko 2godine. U srijedu sam popila posljednju tabletu iz pakovanja, nakon čega je nastupila pauza od 7dana. Novo pakovanje sam trebala započeti u četvrtak, no nisam bila u mogućnosti popiti, pa sam tek popila u petak i to 2 komada. Mene zanima postoji li mogućnost trudnoće, budući da sam spolni odnos imala u nedjelju (4.dan pauze). U uputama piše da mogućnost trudnoće postoji ukoliko se dogodio spolni odnos unutar 7 dana, meni nije jasno je li to 7 dana prije zaboravljene ili poslije? Srdačan pozdrav.
 
Bez brige nije nikakva veća greška u uzimanju tableta i ne možete ostati trudna u tom ciklusu.

 

Postavi pitanje našim stručnjacima

Može li moj šesnaestogodišnji dečko priznati očinstvo?

Ines Bojić
17. 11. 2014.
AUTORICA:
Ines Bojić
mag.iur.
Pozdrav, imam jedno pitanje. Imam 20 god. a dečko 16. U slučaju kad bih ja sada ostala trudna s njime da li bi me kačio zakon na ikakav način ili bi on mogao priznati dijete bez ikakvih problema?
 
Poštovana,
vezano za Vaš upit iznosimo relevantan pravni okvir kako slijedi:
Prema čl. 63. Obiteljskog zakona NN 75/14, 83/14 (u nastavku teksta: ObZ) očinstvo može priznati maloljetna osoba koja je navršila šesnaest godina života ako je sposobna shvatiti značenje i posljedice priznanja, dakle, ne postoje zakonske odredbe koje bi priječile priznavanje očinstva u Vašem slučaju.
 
Međutim, važno je za napomenuti kako ObZ, za situacije kada je roditelj maloljetna osoba, predviđa institut mirovanja roditeljske skrbi koje traje sve dok osoba ne postane punoljetna, dakle dok ne navrši osamnaest godina života i postane poslovno sposobna.
Treba reći kako roditeljsku skrb čine odgovornosti, dužnosti i prava roditelja u svrhu zaštite i promicanja djetetovih osobnih i imovinskih prava te dobrobiti. Primjerice, u sadržaj roditeljske skrbi ulazi pravo i dužnost zaštite osobnih prava djeteta na zdravlje, odgoj i obrazovanje, pravo i dužnost upravljanja djetetovom imovinom kao i pravo i dužnost na zastupanje djetetovih interesa glede njegovih osobnih i imovinskih prava. Napominjemo kako, pravno gledano, roditeljstvo i roditeljska skrb nisu izjednačeni, odnosno, osoba može biti pravi biološki roditelj djeteta, ali istovremeno joj ne mora pripadati roditeljska skrb.
Pročitaj više

© Mama je mama 2018