Nives Šikanić Dugić
23. 03. 2018.
AUTORICA:
Prim.mr.sc.
Nives Šikanić Dugić
dr.med. spec.ginekolog

Poštovani, imam 20 godina i redovite cikluse 27-29 dana. Prvi spolni odnos s deckom sam imala 28.2. te sam nakon toga normalno dobila menstruaciju 3.3.
Imali smo spolni odnos 9. i 10. 3 metodom prekinutog snosaja te nije ejakulirao u mene. Taj me datum ne brine toliko s obzirom da bi tada trebali biti neplodni dani a nije bilo ejakulacije u rodnicu. Medutim 17. i 18.3. smo ponovno imali odnose isto metodom prikinutog snosaja i nije nikada ejakulirao u mene, ali su mi prema izracunu tada bili plodni dani. Ne bih se zabrinjavala da me jucer 20.3. nisu pocele boljeti grudi sa strane, znaci ne bradavice vec samo sa strane na dodir. Jutros mi se pojavio bijeli isjcedak koji mi se cini normalan kao i kod plodnih dana, ali tog iscjedka nije bas bilo zadnjih dana tj. plodnih dana. Da napomenem da sam studentica i poprilicno sam u stresu radi ispita, te imam dvije manje ciste na jajnicima i prolaktin 900. Kolika je mogucnost da sam ostala trudna od bilo kojeg puta i da me grudi bole zbog toga ili je to znak PMS premda mi se cini rano jer trebam dobiti tek za 10 dana?Samo da jos napomenem da mi je ginekologica jucer dala vaginalete i kremu, ali mi nije odgovorila na pitanje mogucnosti trudnoce niti je li mogu napraviti test vec ova dva tri dana? Ako mozete odgovoriti u sto kracem roku bila bih jako zahvalna..Srdacan pozdrav

Ukoliko se koriste nesigurne metode zaštite, poput prekinutog snošaja, uvijek se mora misliti da je povećan rizik za  trudnoću. Međutim, još je rano za to govoriti jer tek za 8 dana trebaš dobiti menstruaciju, te ukoliko kasni nekoliko dana najbolje je da napravši test na trudnoću i time riješiš svoje nedoumice. I povišeni prolaktin i ciste na jajnicima, uz stres  mogu utjecati  na kašnjenje ili izostanak menstruacije. S obzirom  na sve to preporučujem ti uzimanje hormonske kontracepcije kao najsigurniju zaštitu .Ona te štiti od nastanka  i ponavljanja  cista jajnika, a s hormonskom kontracepcijom niti stres neće utjecati  na redovitost  dolaska menstruacije.

 

Postavi pitanje našim stručnjacima

Može li moj šesnaestogodišnji dečko priznati očinstvo?

Ines Bojić
17. 11. 2014.
AUTORICA:
Ines Bojić
mag.iur.
Pozdrav, imam jedno pitanje. Imam 20 god. a dečko 16. U slučaju kad bih ja sada ostala trudna s njime da li bi me kačio zakon na ikakav način ili bi on mogao priznati dijete bez ikakvih problema?
 
Poštovana,
vezano za Vaš upit iznosimo relevantan pravni okvir kako slijedi:
Prema čl. 63. Obiteljskog zakona NN 75/14, 83/14 (u nastavku teksta: ObZ) očinstvo može priznati maloljetna osoba koja je navršila šesnaest godina života ako je sposobna shvatiti značenje i posljedice priznanja, dakle, ne postoje zakonske odredbe koje bi priječile priznavanje očinstva u Vašem slučaju.
 
Međutim, važno je za napomenuti kako ObZ, za situacije kada je roditelj maloljetna osoba, predviđa institut mirovanja roditeljske skrbi koje traje sve dok osoba ne postane punoljetna, dakle dok ne navrši osamnaest godina života i postane poslovno sposobna.
Treba reći kako roditeljsku skrb čine odgovornosti, dužnosti i prava roditelja u svrhu zaštite i promicanja djetetovih osobnih i imovinskih prava te dobrobiti. Primjerice, u sadržaj roditeljske skrbi ulazi pravo i dužnost zaštite osobnih prava djeteta na zdravlje, odgoj i obrazovanje, pravo i dužnost upravljanja djetetovom imovinom kao i pravo i dužnost na zastupanje djetetovih interesa glede njegovih osobnih i imovinskih prava. Napominjemo kako, pravno gledano, roditeljstvo i roditeljska skrb nisu izjednačeni, odnosno, osoba može biti pravi biološki roditelj djeteta, ali istovremeno joj ne mora pripadati roditeljska skrb.
Pročitaj više

© Mama je mama 2019