Dubravko Lepušić
31. 12. 2015.
AUTOR:
Doc.dr.sc.
Dubravko Lepušić
dr.med. spec.ginekolog

Mjesečnica mi je inače redovita, svakih 26 dana. Prije par mjeseci dogodilo se da je došla 33. dan, dakle kasnila je nekih 7 dana. Prošla mjesečnica bila je od 5. do 9.10., da bi zatim ponovno došla i trajala od 13. do 17.10.. U to vrijeme imala sam problema s mokraćom, bubregom i plućima, pila antibiotike i tablete protiv kašlja te tablete Lupocet za pad temperature koja je bila oko 40. Trenutno mi mjesečnica kasni nekih 11 dana (računajući od one druge mjesečnice koja je trajala od 13. do 17.10.), ali već 3. dan imam blago krvarenje par puta na dan, a krv je svijetlo crvena. Također imam blage grčeve i sve upućuje na mjesečnicu, ali nikako da dođe. Spolno sam aktivna pa me zanima zbog čega imam takvo krvarenje?

Sve što navodiš je razlog za jedan detaljni ginekološki pregled te UZV pregled i tek nakon toga se može reći o čemu se radi. Sve mi liči na hormonski poremećaj, no i ne mora biti pa zato trebaju pregledi. Javi se kod ginekologa ili eventualno kod liječnika školske medicine, ovisno gdje ti je ambulanta.

Postavi pitanje našim stručnjacima

Treba li odvjetnik za poslovnu sposobnost?

Ines Bojić
17. 12. 2013.
AUTORICA:
Ines Bojić
mag.iur.

Trudna sam i čula sam da trebam poslati zahtjev za poslovnu sposobnost na sud? Jel ja za to moram imati odvjetnika, i ako da koliko to košta? Jel mogu sama napisati zahtjev ili ga pišu moji roditelji (ja imam 16,5 godina). Ne znam otkuda krenuti a rekli su mi da bi trebala sve riješiti što prije. Koliki su općenito troškovi svega toga? Moj dečko ima 22 godine i super je prihvatio trudnoću, mi smo u vezi skoro godinu dana, odlično se slažemo i rekao je da će se brinuti za mene i dijete. Netko mi je rekao da bi on mogao imati problema na socijalnom jer je ipak stariji od mene a ja sam maloljetna. Jel to točno? Jel baš moramo ići u centar socijalne skrbi?
 
Poštovana, u vezi s gore postavljenim pitanjima, u nastavku dajem odgovor kako slijedi: Sukladno čl. 120. Obiteljskog zakona, poslovna sposobnost stječe se punoljetnošću ili sklapanjem braka prije punoljetnosti te je može steći i maloljetnik stariji od šesnaest godina koji je postao roditelj. Prema st. 4. i 5. navedenog čl. 120. Obiteljskog zakona: "Sud će u izvanparničnom postupku na prijedlog maloljetnika iz stavka 3. ovoga članka odlučiti o stjecanju poslovne sposobnosti uzimajući u obzir njegovu duševnu zrelost. U postupku iz stavka 4. ovoga članka sud će saslušati roditelje maloljetnika koji je postao roditelj i pribaviti mišljenje centra za socijalnu skrb."

Pročitaj više

© Mama je mama 2018