Dubravko Lepušić
18. 03. 2014.
AUTOR:
Doc.dr.sc.
Dubravko Lepušić
dr.med. spec.ginekolog

Dobar dan. Evo imam jedno pitanje. 20.1.2014. sam imala zadnju menstruaciju. Inače su mi ciklusi 28.-30. dana. S dečkom sam spavala bez zaštite nekoliko puta. 14.2.2014. sam dobila tamnosmeđi iscjedak bez nekog mirisa koji je trajao 5 dana, 20.2.2014. počelo je puno obilnije krvarenje, s krvnim ugrušcima (i inače su mi takve menstruacije) koje je završilo 23.2.2014. (inače mi menstruacija traje 5-7 dana, svih dana obilna i s ugrušcima). Napravila sam 2 testa na trudnoću, jedan je pokazao pozitivan rezultat, ali mi vrag nije dao mira i 24.2.2014. sam ponovila još jedan, koji je pokazao negativan rezultat. Danas (26.2.2014.) ponovno mi je krenuo krvavi iscjedak... E sad, zvala sam svoju ginekologicu ako me ima di ubaciti pošto sam naručena kod nje 19.3.2014. na što mi je odgovorila da me nema gdje ugurati... Da li bih se zbog ovog iscjetka trebala zabrinuti i obratiti možda privatnom ginekologu ili da pričekam termin? Je li ipak moguća trudnoća ili može biti nešto drugo problem? Nemam nikakve bolove ili neke simptome... Jedino osjećam nekakvu ''mučninu'' u grlu i slabost u tijelu... Hvala vam unaprijed...

Nakon svega što si navela, te mučnine bi ipak bile više psihološke prirode. Radi se doista o neurednim krvarenjima. Pitanje trudnoće je otvoreno, iako je vjerojatnije da nisi trudna. Osobno mislim da bi najbolje bilo učiniti, što prije možeš UZV pregled, ne samo da raščistiš pitanje trudnoće nego i da se vidi radi čega si tako neuredno krvarila. Kod privatnika nije jako velika cijena UZV pregleda (kreće se oko 200-300 kn), makar znam da je za mlade i taj novac velik. Bilo bi dobro da učiniš UZV pregled jer se ipak radi o tvom zdravlju.

 

Postavi pitanje našim stručnjacima

Može li moj šesnaestogodišnji dečko priznati očinstvo?

Ines Bojić
17. 11. 2014.
AUTORICA:
Ines Bojić
mag.iur.
Pozdrav, imam jedno pitanje. Imam 20 god. a dečko 16. U slučaju kad bih ja sada ostala trudna s njime da li bi me kačio zakon na ikakav način ili bi on mogao priznati dijete bez ikakvih problema?
 
Poštovana,
vezano za Vaš upit iznosimo relevantan pravni okvir kako slijedi:
Prema čl. 63. Obiteljskog zakona NN 75/14, 83/14 (u nastavku teksta: ObZ) očinstvo može priznati maloljetna osoba koja je navršila šesnaest godina života ako je sposobna shvatiti značenje i posljedice priznanja, dakle, ne postoje zakonske odredbe koje bi priječile priznavanje očinstva u Vašem slučaju.
 
Međutim, važno je za napomenuti kako ObZ, za situacije kada je roditelj maloljetna osoba, predviđa institut mirovanja roditeljske skrbi koje traje sve dok osoba ne postane punoljetna, dakle dok ne navrši osamnaest godina života i postane poslovno sposobna.
Treba reći kako roditeljsku skrb čine odgovornosti, dužnosti i prava roditelja u svrhu zaštite i promicanja djetetovih osobnih i imovinskih prava te dobrobiti. Primjerice, u sadržaj roditeljske skrbi ulazi pravo i dužnost zaštite osobnih prava djeteta na zdravlje, odgoj i obrazovanje, pravo i dužnost upravljanja djetetovom imovinom kao i pravo i dužnost na zastupanje djetetovih interesa glede njegovih osobnih i imovinskih prava. Napominjemo kako, pravno gledano, roditeljstvo i roditeljska skrb nisu izjednačeni, odnosno, osoba može biti pravi biološki roditelj djeteta, ali istovremeno joj ne mora pripadati roditeljska skrb.
Pročitaj više

© Mama je mama 2018