Nives Šikanić Dugić
08. 04. 2015.
AUTORICA:
Prim.mr.sc.
Nives Šikanić Dugić
dr.med. spec.ginekolog

Poštovani, molim vas za pomoć. U petom tjednu trudnoće sam. Za nekoliko dana naručena sam za vakuum aspiraciju (abortus). Zanima me s obzirom da mi je ovo prva trudnoća mogu li imati kasnije posljedice neplodnosti zbog toga? I općenito kolika je opasnost budućih ginekoloških tegoba, a najviše neplodnosti? Unaprijed zahvaljujem.


Pretpostavljam da se radi o Karmanovoj metodi prekida trudnoće, s obzirom na malu trudnoću. To je jedna od najpoštednijih metoda prekida trudnoće, jer nije potrebno raditi dilataciju (širenje) kanalića vrata maternice i traje nekoliko minuta. Inače, po zakonu, do 10-og tjedna trudnoće radi se vakuum aspiracija. Prekidi trudnoće rade se s oprezom i velikom pažnjom, da ne bi došlo do ozljede vrata maternice ili trupa maternice i rade ga iskusni ginekolozi u lokalnoj ili općoj anesteziji. Nakon zahvata dobiju se tablete za kontrakciju (stezanje) maternice radi smanjenja krvarenja i antibotik, da bi se spriječila mogućnost nastanka infekcije. Prekidi trudnoće u bolnicama i zaštita nakon zahvata preveniraju posljedice, prvenstveno upalu koja može imati za posljedicu neplodnost. Nakon zahvata preporuča se korištenje najsigurnijih, hormonskih metoda zaštite.

 

Postavi pitanje našim stručnjacima

Treba li odvjetnik za poslovnu sposobnost?

Ines Bojić
17. 12. 2013.
AUTORICA:
Ines Bojić
mag.iur.

Trudna sam i čula sam da trebam poslati zahtjev za poslovnu sposobnost na sud? Jel ja za to moram imati odvjetnika, i ako da koliko to košta? Jel mogu sama napisati zahtjev ili ga pišu moji roditelji (ja imam 16,5 godina). Ne znam otkuda krenuti a rekli su mi da bi trebala sve riješiti što prije. Koliki su općenito troškovi svega toga? Moj dečko ima 22 godine i super je prihvatio trudnoću, mi smo u vezi skoro godinu dana, odlično se slažemo i rekao je da će se brinuti za mene i dijete. Netko mi je rekao da bi on mogao imati problema na socijalnom jer je ipak stariji od mene a ja sam maloljetna. Jel to točno? Jel baš moramo ići u centar socijalne skrbi?
 
Poštovana, u vezi s gore postavljenim pitanjima, u nastavku dajem odgovor kako slijedi: Sukladno čl. 120. Obiteljskog zakona, poslovna sposobnost stječe se punoljetnošću ili sklapanjem braka prije punoljetnosti te je može steći i maloljetnik stariji od šesnaest godina koji je postao roditelj. Prema st. 4. i 5. navedenog čl. 120. Obiteljskog zakona: "Sud će u izvanparničnom postupku na prijedlog maloljetnika iz stavka 3. ovoga članka odlučiti o stjecanju poslovne sposobnosti uzimajući u obzir njegovu duševnu zrelost. U postupku iz stavka 4. ovoga članka sud će saslušati roditelje maloljetnika koji je postao roditelj i pribaviti mišljenje centra za socijalnu skrb."

Pročitaj više

© Mama je mama 2019