Nives Šikanić Dugić
26. 06. 2018.
AUTORICA:
Prim.mr.sc.
Nives Šikanić Dugić
dr.med. spec.ginekolog

Postovani, Imam 20 godina. U februaru mesecu sam imala biohemijsku trudniocu, nije radjena kiretaza. Poslednji ciklus sam imala 05.05 u trajanju od 6 dana, ciklus imam na svakih 28 -30 dana. Pojavio mi se rorzikasti iscedak 13, 14 i 15.06 koji se pojavljivao prilikom prvog jutarnjeg uriniranja. Kucni test sam radila 15.06 i bio je pozitivan. Otisla sam lekaru 18.06 koji mi je dao tablete utrogrstana od 200mg 2x1. Zakazao mi je prvi UZ za 22.06.
Vadila sam betuHCG 20.06 koja je iznosila 36132,00 mIU/ml.
Od simptoma jos uvek imam mucnine, vrtoglavice, bolne i osetljive grudi. Ono sto me brine je povremeno probadanje u jajnicima, bol nije jak, veoma je slab ali me brine. Vise nisam imala roze niti braon iscedak.
Moje pitanje je da li mogu da iskljucim vanmatericnu trudnocu i biohemijsku trudnocu? I da li je beta normalne visine za nedelju u kojoj bih trebala da budem - 6 + 5 ?
U napred hvala na odgovoru.

Sve je u redu s nalazima za trudnocu, a bolovi ce se smiriti na terapiju Utrogestanom. Predvideni pregled kod ginekologa i ultrazvucni pregled ce dokazati trudnocu u maternici.

 

Postavi pitanje našim stručnjacima

Treba li odvjetnik za poslovnu sposobnost?

Ines Bojić
17. 12. 2013.
AUTORICA:
Ines Bojić
mag.iur.

Trudna sam i čula sam da trebam poslati zahtjev za poslovnu sposobnost na sud? Jel ja za to moram imati odvjetnika, i ako da koliko to košta? Jel mogu sama napisati zahtjev ili ga pišu moji roditelji (ja imam 16,5 godina). Ne znam otkuda krenuti a rekli su mi da bi trebala sve riješiti što prije. Koliki su općenito troškovi svega toga? Moj dečko ima 22 godine i super je prihvatio trudnoću, mi smo u vezi skoro godinu dana, odlično se slažemo i rekao je da će se brinuti za mene i dijete. Netko mi je rekao da bi on mogao imati problema na socijalnom jer je ipak stariji od mene a ja sam maloljetna. Jel to točno? Jel baš moramo ići u centar socijalne skrbi?
 
Poštovana, u vezi s gore postavljenim pitanjima, u nastavku dajem odgovor kako slijedi: Sukladno čl. 120. Obiteljskog zakona, poslovna sposobnost stječe se punoljetnošću ili sklapanjem braka prije punoljetnosti te je može steći i maloljetnik stariji od šesnaest godina koji je postao roditelj. Prema st. 4. i 5. navedenog čl. 120. Obiteljskog zakona: "Sud će u izvanparničnom postupku na prijedlog maloljetnika iz stavka 3. ovoga članka odlučiti o stjecanju poslovne sposobnosti uzimajući u obzir njegovu duševnu zrelost. U postupku iz stavka 4. ovoga članka sud će saslušati roditelje maloljetnika koji je postao roditelj i pribaviti mišljenje centra za socijalnu skrb."

Pročitaj više

© Mama je mama 2019