Dubravko Lepušić
17. 02. 2014.
AUTOR:
Doc.dr.sc.
Dubravko Lepušić
dr.med. spec.ginekolog

Imam 18 godina. Zadnju menstruaciju sam dobila 20.7. i trajala je 5 dana. Prije 23 dana sam imala prvi seksualni odnos, i dečko nije svršio u mene. Jučer mi se pojavio smeđi iscjedak, koji je kasnije prešao u krvavi iscjedak, nema nikakvog mirisa, nije neugodan miris. Imam li razloga za brigu? Ne peče me kad mokrim, samo me nekad zaboli trbuh kao da ću dobiti menstruaciju. Hvala unaprijed!

Nije baš sasvim normalno da nisi dobila menses od sedmog mjeseca prošle godine, ako je to točno. Čudi me da se od onda nigdje nisi javila na pregled ili konzultacije da vidiš o čemu se radi. Simptome koje navodiš bi mogli biti znak početka mensesa, ali za točniju procjenu preporučam UZV pregled.

 

Postavi pitanje našim stručnjacima

Treba li odvjetnik za poslovnu sposobnost?

Ines Bojić
17. 12. 2013.
AUTORICA:
Ines Bojić
mag.iur.

Trudna sam i čula sam da trebam poslati zahtjev za poslovnu sposobnost na sud? Jel ja za to moram imati odvjetnika, i ako da koliko to košta? Jel mogu sama napisati zahtjev ili ga pišu moji roditelji (ja imam 16,5 godina). Ne znam otkuda krenuti a rekli su mi da bi trebala sve riješiti što prije. Koliki su općenito troškovi svega toga? Moj dečko ima 22 godine i super je prihvatio trudnoću, mi smo u vezi skoro godinu dana, odlično se slažemo i rekao je da će se brinuti za mene i dijete. Netko mi je rekao da bi on mogao imati problema na socijalnom jer je ipak stariji od mene a ja sam maloljetna. Jel to točno? Jel baš moramo ići u centar socijalne skrbi?
 
Poštovana, u vezi s gore postavljenim pitanjima, u nastavku dajem odgovor kako slijedi: Sukladno čl. 120. Obiteljskog zakona, poslovna sposobnost stječe se punoljetnošću ili sklapanjem braka prije punoljetnosti te je može steći i maloljetnik stariji od šesnaest godina koji je postao roditelj. Prema st. 4. i 5. navedenog čl. 120. Obiteljskog zakona: "Sud će u izvanparničnom postupku na prijedlog maloljetnika iz stavka 3. ovoga članka odlučiti o stjecanju poslovne sposobnosti uzimajući u obzir njegovu duševnu zrelost. U postupku iz stavka 4. ovoga članka sud će saslušati roditelje maloljetnika koji je postao roditelj i pribaviti mišljenje centra za socijalnu skrb."

Pročitaj više

© Mama je mama 2019