Dubravko Lepušić
18. 02. 2014.
AUTOR:
Doc.dr.sc.
Dubravko Lepušić
dr.med. spec.ginekolog

Imam 18 godina. Zadnju menstruaciju sam dobila 20. 07. 2013., trajala je 5 dana. Prije toga nisam dobila 4 mjeseca. Išla sam i ginekologu i radila nalaze, bilo je sve u redu. Znači, nisam dobila 6 mjeseci, a neki dan sam imala prvi spolni odnos. Odnos je bio bez zaštite, ali nije svršeno u mene, je li moguće da je prilikom odnosa ušlo nešto sjemena, i je li moguće da ostanem trudna pošto nisam dobila 6 mjeseci?! Hvala unaprijed!

Po podacima koje navodiš nije mi baš sasvim jasno kako je to ginekolog mogao reći da je sve u redu, ako si već tada imala neuredne mensese. Pretpostavljam da je mislio na izgled maternice i jajnika, no kod tebe je očito hormonski problem ili hormonski disbalans koji uzrokuje produžene cikluse (oligomenorrhoe). Navedeni poremećaj se bez problema liječi i dovodi u red terapijom tabletama. Što se tiče eventualne mogućnosti da si ostala trudna, to ti bez pregleda nitko ne može garantirati (da ili ne). Ipak da je trudnoća u pitanju morali bi biti još neki simptomi tipa mučnina, povraćanja, nelagode, napetosti u dojkama... tada se žena nalazi, kako se narodski kaže u "drugom stanju", dakle ne u "prvom" već u "drugom". Znači vjerojatnije je da nisi trudna. Preporučio bih ti pregled UZV-om gdje se brzo i jednostavno može isključiti trudnoća (ili potvrditi) te regulacija ciklusa kako bi dobivala mensese redovito.

 

 

Postavi pitanje našim stručnjacima

Treba li odvjetnik za poslovnu sposobnost?

Ines Bojić
17. 12. 2013.
AUTORICA:
Ines Bojić
mag.iur.

Trudna sam i čula sam da trebam poslati zahtjev za poslovnu sposobnost na sud? Jel ja za to moram imati odvjetnika, i ako da koliko to košta? Jel mogu sama napisati zahtjev ili ga pišu moji roditelji (ja imam 16,5 godina). Ne znam otkuda krenuti a rekli su mi da bi trebala sve riješiti što prije. Koliki su općenito troškovi svega toga? Moj dečko ima 22 godine i super je prihvatio trudnoću, mi smo u vezi skoro godinu dana, odlično se slažemo i rekao je da će se brinuti za mene i dijete. Netko mi je rekao da bi on mogao imati problema na socijalnom jer je ipak stariji od mene a ja sam maloljetna. Jel to točno? Jel baš moramo ići u centar socijalne skrbi?
 
Poštovana, u vezi s gore postavljenim pitanjima, u nastavku dajem odgovor kako slijedi: Sukladno čl. 120. Obiteljskog zakona, poslovna sposobnost stječe se punoljetnošću ili sklapanjem braka prije punoljetnosti te je može steći i maloljetnik stariji od šesnaest godina koji je postao roditelj. Prema st. 4. i 5. navedenog čl. 120. Obiteljskog zakona: "Sud će u izvanparničnom postupku na prijedlog maloljetnika iz stavka 3. ovoga članka odlučiti o stjecanju poslovne sposobnosti uzimajući u obzir njegovu duševnu zrelost. U postupku iz stavka 4. ovoga članka sud će saslušati roditelje maloljetnika koji je postao roditelj i pribaviti mišljenje centra za socijalnu skrb."

Pročitaj više

© Mama je mama 2018