Ginekološki kutak: Kako piti hormonsku kontracepciju
U zadnje vrijeme mnogo djevojaka javlja nam se s pitanjima vezanima uz uzimanje hormonske kontracepcije ili “pilula”. Zanima vas je li OK početi ih piti prije ili nakon što je mjesečnica već počela, što učiniti ako smo tabletu propustili, kako pomoću pilula odgoditi mjesečnicu ili imate neko drugo pitanje? Naša ginekologinja u tekstu koji slijedi odgovorila je na neka od najčešćih pitanja koja ste nam postavili!
Oralna hormonska kontracepcija je najsigurnija metoda zaštite od trudnoće. Današnja hormonska kontracepcija ima mali sadržaj hormona, pa se može godinama piti bez pauze. Danas ju koristimo, osim za zaštitu od trudnoće, i kao terapiju hormonskih poremećaja, kozmetskih problema, regulacije obilnih, produženih ili bolnih menstruacija itd.
Prije početka uzimanja pilula napravi se ginekološki pregled s PAPA testom, ukoliko je djevojka već spolno aktivna, laboratorijski nalazi, uzima se detaljna anamneza, podaci o bolestima u obitelji ili kod same djevojke. Zatim liječnik prepisuje i detaljno objašnjava način uzimanja hormonske kontracepcije. Ukoliko se počinje prvi puta uzimati, onda se započinje piti prvi dan menstruacije, tako da zaštita počne odmah iza te menstruacije. Posebno treba istaknuti da se tablete moraju redovito uzimati, u isto vrijeme. To je zbog toga što je u slučaju da propustite ili zaboravite uzeti pilulu važno koliko je sati prošlo od redovnog uzimanja (tj. koliko se kasni s uzimanjem), a da bi se moglo procijeniti koje dodatne postupke ili zaštitu treba primijeniti. Ovisno o vrsti hormonske kontracepcije postupci koje treba primijeniti detaljno su opisani u uputama koje se nalaze u svakom pakiranju. Neke djevojke, ukoliko su zaboravile uzeti tablete, koriste hitnu kontracepciju, a tada se preporuča korištenje i barijerne zaštite (kondom) i nastavak daljnjeg uzimanja redovne hormonske kontracepcije.
Na današnju niskodozažnu kontracepciju nuspojave su vrlo rijetke. Nekada može biti pojačan apetit ili se tijekom uzimanja može javiti oskudno krvarenje (spotting).To krvarenje može biti prva 3 mjeseca uzimanja tableta i samo će spontano prestati, a zaštita je cijelo vrijeme i dalje prisutna. Uz hormonsku kontracepciju menstruacije postaju kraće, oskudnije, manje bolne, a ponekad se jave samo kao oskudan iscjedak. Za to se ne treba zabrinuti, osim ukoliko je zaboravljena jedna ili više pilula i time smanjena učinkovitost zaštite. Vrlo je važno da djevojka pročita detaljne upute o tabletama koje se nalaze u kutijici. To treba shvatiti kao informacije koje će pomoći, ukoliko se pojave neke promjene, da djevojka zna što treba napraviti.
Ukoliko se tijekom uzimanja tableta javi povraćanje ili proljev, tada je smanjena apsorpcija tablete, a time i zaštita. Ukoliko povraćanje nastupi u roku od 3 – 4 sata od uzimanja tablete, tada je potrebno uzeti zamjensku tabletu, najbolje u roku od 24 sata. U određenim situacijama, ukoliko je potrebno, s hormonskom kontracepcijom se može odgoditi menstruacija, najčešće tako da se potroši jedno pakiranje i onda odmah nastavi uzimanje tableta iz drugog pakiranja, bez pauze. Najbolje se posavjetovati s ginekologom, jer postoje razlike, ovisno o vrsti kontracepcijskih tableta, u dužini, odnosno o broju placebo tableta koje treba izostaviti u slučaju odgađanja menstruacije.
AUTORICA: Prim.mr.sc. Nives Šikanić Dugić, dr.med. spec.ginekolog
„Portal maloljetni-roditelji.