O čemu treba voditi računa u trudnoći?
Prošli tjedan pisali smo što možeš očekivati jednom kada ugledaš dvije plave crte na testu za trudnoću – kada trebaš otići na pregled, koliko te kakvih pregleda očekuje te kako vijest o trudnoći podijeliti sa roditeljima. Također, ranije smo pisali i o tome kako teče prenatalni razvoj djeteta te o čemu je u trudnoći važno voditi računa.
Ovaj put bismo htjeli naglasiti važnost brige o sebi u trudnoći kako bi očuvala svoju fizičku i psihološku dobrobit te kako bi se na najbolji način pripremila na porod i dolazak djeteta u tvoj život.
- PREHRANA U TRUDNOĆI
Iako će ti baka možda reći kako u trudnoći treba jesti za dvoje sada znamo da to nije baš tako – količinski je dovoljno ishrani dodati jedan međuobrok. Međutim, ono što trudnica svakako treba jest konzumirati dovoljno kvalitetne hrane koja će poslužiti svim potrebama njenog organizma kao i djetetovog organizma u nastajanju.
Trudnicama se savjetuje tek da izbjegavaju sirovu hranu, nepasterizirane mliječne proizvode i naravno alkohol, te da ograniče unos kofeina.
- FIZIČKA AKTIVNOST U TRUDNOĆI
Ukoliko trudnoća nije rizična i tvoj liječnik se s time složi, važno je ostati umjereno fizički aktivan u mjeri kao i prije. Trudnoća svakako nije vrijeme za gubljenje težine niti intenzivne treninge, ali svakodnevne šetnje, plivanje ili organizirane vježbe za trudnice pomoći će ti održati zdravlje te pripremiti organizam za porod i oporavak.
- DODACI PREHRANI U TRUDNOĆI
Kao i kod ostalih aktivnosti i ovdje se dobro posavjetovati sa liječnikom oko svega što uzimaš – od lijekova do dodataka prehrani. Međutim, ginekolog koji prati trudnoću najvjerojatnije će ti preporučiti uzimanje neke vrste prenatalnih vitamina jer je dovoljan unos svih nutrijenata izrazito važan za razvoj ploda.
- PRIPREMA ZA POROD
Tijekom trudnoće važno se pripremiti za porod o kojem ćemo više pisati u jednom od idućih članaka, ali i na period iza poroda – babinje. Osnovne informacije o jednom i drugom možeš dobiti na tečaju za trudnice koje organizira većina domova zdravlja i rodilišta, kao i neke udruge i ustanove koje se bave brigom o ženskom zdravlju i trudnoći.
Međutim, važno je i dodatno se informirati kako bi bila što spremnija na sve ono što te čeka u porodu, kako bi mogla zastupati sebe i svoja prava, ali i kako bi bila spremna na sve što slijedi kada iz bolnice dođeš kući. Između ostalog, više informacija možeš naći i kod nas na portalu.
- DRUŽENJE I PODRŠKA
Rođenje djeteta velika je promjena u životu svake osobe, a posebno kada se dogodi mladoj osobi. Već u trudnoći to znači da ćeš vjerojatno morati prilagoditi svoja druženja s prijateljima, ali je jako važno nastaviti se družiti sa vršnjacima, ići u školu i sudjelovati u svim aktivnostima koje te zanimaju.
S druge strane, dobro je povezati se i s drugim trudnicama i mamama koje mogu biti izvor vrijednih informacija. S drugim mladim trudnicama i mamama možeš se povezati i u našem Savjetovalištu gdje se održavaju grupe podrške prilagođene upravo vama i vašim specifičnim interesima i poteškoćama.
Primjerice, na grupama podrške govorimo o odnosu s roditeljima koji je često privremeno narušen te o važnosti izgradnje kvalitetnog partnerskog odnosa s ocem djeteta. Osim drugih trudnica i mama u tome ti može pomoći i razgovor sa stručnjakom pa te svakako pozivamo da nam se javiš i dogovoriš svoj termin ako osjećaš potrebu za razgovorom i podrškom!
Iva Buconjić, mag.psych.