Ljubomora u ljubavnim vezama
Ljubomora je sastavni dio društvenog života, prisutna je gotovo u svim vrstama odnosa, od obiteljskih do onih u poslovnom svijetu, ali se proučava najčešće u okviru romantičnih veza. Smatra se jednom od najintenzivnijih i najčešće prisutnih emocija u takvim vezama. Ljudi se uvelike razlikuju po učestalosti i intenzitetu doživljaja ljubomore.
Općenito, rezultati većine istraživanja pokazuju da djevojke postižu više razine ljubomore od muškaraca.
Ljubomora je osjećaj koji se obično odnosi na negativne misli i osjećaje nesigurnosti, straha i tjeskobe zbog očekivanja gubitka nečega do čega je osobi stalo, kao što su veza, prijateljstvo ili ljubav. Često se sastoji od kombinacije osjećaja ljutnje, tuge i gađenja.
Da bi se ljubomora pojavila, treća osoba, tj. suparnik ne mora nužno postojati, kao ni stvarna privlačnost između nečijeg partnera i treće osobe. Ljubomora se može javiti i kod osoba koje nisu u vezi. One se ne boje gubitka partnera, već gubitka mogućnosti za ljubav. Međutim, najčešće se javlja kod osoba koje trenutno jesu u vezi.
Rijetko je ugodna i uglavnom negativno utječe na romantičnu vezu, a može ju i razoriti. Ankete među studentima pokazuju da je oko polovine ispitanika barem jednom prekinulo svoju vezu zbog problema vezanih za ljubomoru, dok ju oko 10% ispitanika navodi kao ponavljajući problem u svojim trenutnim romantičnim vezama.
Iako je najčešće prepoznata kao negativna, ljubomora ne mora uvijek imati takvu konotaciju. Neke osobe nakon što shvate da imaju drugima poželjnog partnera mogu postati predanije vezi. Osim toga, ljubomora može biti znak da je partnerima stalo jedno do drugoga pa žele sačuvati vezu od opasnosti, što onda čak može dovesti do većeg zadovoljstva u vezi.
Što se tiče povezanosti dobi i ljubomore, istraživanja su pokazala da su mlađe osobe ljubomornije u odnosu na starije osobe.